آموزش ها

چگونه آنتی ویروس بسازیم

ساخت آنتی ویروس

درک برترین زبان‌های برنامه‌نویسی امنیت سایبری برای امسال و بعد از آن، برای به دست آوردن شغل بعدی یا برنامه‌ریزی برای حرکت شغلی بعدی مهم است. به عبارت ساده، باعث می شود در کار خود بهتر شوید. درک برنامه‌نویسی به کارشناسان امنیت سایبری کمک می‌کند تا نرم‌افزار را بررسی کنند و آسیب‌پذیری‌های امنیتی را کشف کنند، کدهای مخرب را شناسایی کنند و وظایفی را انجام دهند که شامل مهارت‌های تحلیلی در امنیت سایبری است. از این رو مبحث ساخت آنتی ویروس با زبان های برنامه نویسی مطرح می شود.

با این حال انتخاب زبان برنامه نویسی برای یادگیری به این سادگی نیست. زبانی که باید یاد بگیرید به تمرکز شما بستگی دارد، که می تواند در پزشکی قانونی کامپیوتر، امنیت برای برنامه های کاربردی وب، امنیت اطلاعات، تجزیه و تحلیل بدافزار یا امنیت برنامه باشد. اگرچه اهمیت هر زبانی بسته به نقش متفاوت است، تجربه برنامه نویسی مزیت رقابتی بالاتری را برای کارشناسان امنیت سایبری نسبت به دیگران ارائه می دهد. ساخت آنتی ویروس ها نیز با همین زبان ها امکان پذیر است.

ساخت آنتی ویروس چگونه است؟

و اگرچه همه موقعیت‌های امنیت سایبری به پیش‌زمینه برنامه‌نویسی نیاز ندارند، اما این مهارت مهمی است که برای موقعیت‌های سایبری سطح متوسط ​​و سطح بالا باید داشته باشید. درک قوی از زبان های برنامه نویسی به کارشناسان امنیت سایبری کمک می کند تا در صدر مجرمان سایبری قرار بگیرند و داشتن درک خوب از معماری یک سیستم به این معنی است که دفاع از آن آسان تر است.

خوشبختانه شروع یک حرفه امنیت سایبری زمان ایده آلی برای ایجاد دانش برنامه نویسی شماست. به این ترتیب، هنگامی که وارد بازار کار می شوید، اجزای ضروری برنامه نویسی را می شناسید و می توانید کدها را بخوانید و عملکردهای آن را درک کنید.

برای امنیت سایبری چه زبان برنامه نویسی را یاد بگیرم؟

امروزه حدود 250 زبان برنامه نویسی کامپیوتری برجسته مورد استفاده قرار می گیرد که بیش از 700 زبان در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. در فضای مجازی، این تعداد به حدود 10-15 کاهش می یابد. در اینجا دوازده بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری امنیت سایبری آورده شده است. بنابراین می توانید اهداف خود را به سمت شروع ساخت آنتی ویروس تنظیم کنید.

پایتون در ساخت آنتی ویروس

چند سالی است که پایتون یک زبان غالب در امنیت سایبری است. این یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است. بنابراین اسکریپت به دست آمده نیازی به کامپایل توسط کدگذاران ندارد. این یک زبان همه منظوره است که در بسیاری از  اگر موقعیت‌های امنیت سایبری استفاده می‌شود. از جمله ساخت آنتی ویروس.

با پایتون، می‌توانید وظایف را خودکار کنید و تجزیه و تحلیل بدافزار را انجام دهید. به علاوه یک کتابخانه گسترده شخص ثالث از اسکریپت ها به راحتی در دسترس است، به این معنی که کمک در گوشه و کنار است. خوانایی کد، نحو واضح و آسان، و تعداد زیادی کتابخانه از جمله جنبه هایی هستند که آن را محبوب می کنند.

برای کارشناسان امنیت سایبری، پایتون یک زبان برنامه نویسی ارزشمند است زیرا می تواند در شناسایی بدافزارها، تست نفوذ ، اسکن و تجزیه و تحلیل تهدیدات سایبری استفاده شود . اگر پایتون را می‌دانید، یک طرفدار پشتیبانی SOC بودن کاملاً منطقی است.

شما باید ابزارها و اسکریپت هایی را در این نقش بسازید تا از صفحات وب در برابر تهدیدات امنیتی محافظت کنید. برای بررسی ریشه مسائل، می‌توانید از داده‌ها، گزارش‌ها و مصنوعات نیز استفاده کنید. به عنوان یک نکته جانبی: نمودار بالا محبوبیت نسبی را بر اساس تعداد   کشش های GitHub  در سال برای آن زبان نشان می دهد. این نمودار و تمام نمودارهای زیر بر اساس داده های  GitHut 2.0 است که توسط  littleark ایجاد شده است.

گولنگ جهت ساخت آنتی ویروس

گولنگ برای ساخت انتی ویروس

بیشتر بدافزارها قصد دارند به طور ناشناخته وارد سیستم های هدف شوند و Golang را برای آن عالی می کند. با Golang می توان یک کد منبع واحد برای همه سیستم عامل های اصلی ساخت. اندازه بدافزار کدگذاری شده در GoLang بزرگ است. این به آنها کمک می کند تا به سیستم های کشف نشده نفوذ کنند زیرا فایل های بزرگ نمی توانند توسط بسیاری از نرم افزارهای آنتی ویروس محبوب اسکن شوند.

این زبان همچنین دارای کتابخانه های وسیعی است که فرآیند ایجاد بدافزار را بسیار روان می کند. Go به عنوان یک زبان برای متخصصان امنیتی بسیار محبوب شده است. این یک گزینه عالی برای برنامه نویسان سایبری به دلیل استفاده از آن در سرویس های سرور و ابری، انعطاف پذیری و سهولت، و قابلیت های تجزیه و تحلیل داده ها است.

جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت برای ساخت آنتی ویروس

رایج ترین زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت است، یک زبان جهانی که 95  درصد سایت های اینترنتی از آن استفاده می کنند . این یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای امنیت سایبری است که می توانید بر آن مسلط شوید. از این رو برای ساخت آنتی ویروس می توان از آن استفاده کرد.

 • جاوا اسکریپت برای شما مناسب است اگر می خواهید کوکی ها را ضبط کنید، از کنترل کننده های رویداد سوء استفاده کنید و اسکریپت های بین سایتی را انجام دهید.
 • NodeJS ، ReactJS  ،   jQuery  اینها همه کتابخانه های جاوا اسکریپت هستند.
 • این همچنین نشان می دهد که به دلیل استفاده گسترده از زبان، برنامه ها و سیستم هایی که از آن استفاده می کنند، اهداف برجسته ای هستند.

جاوا اسکریپت به برنامه نویسان اجازه می دهد از هر کدی در هنگام بازدید کاربران از یک وب سایت استفاده کنند و عملکرد آن سایت را تقویت کند. از سوی دیگر، ممکن است عملکرد مخربی را ایجاد کند که از بازدیدکننده پنهان است. اگر وب سایت در معرض خطر باشد، ممکن است از کدهای مخرب برای اجرای یک برنامه استفاده شود.

اگر شما یک متخصص جاوا اسکریپت هستید، می توانید مطمئن شوید که هر سایتی به اندازه کافی ایمن است تا حملات Cross-Site Scripting (XSS) را کاهش دهد یا حتی حذف کند. جاوا اسکریپت همچنین توسط توسعه دهندگان فرانت اند ، توسعه دهندگان فول استک، توسعه دهندگان بک اند و غیره استفاده می شود. این زبان همه کاره ترین و محبوب ترین زبان موجود است.

سی برای ساخت آنتی ویروس

زبان c++ برای ساخت آنتی ویروس

 • استفاده از زبان C در مهندسی معکوس توسعه برنامه‌ها و ساخت آنتی ویروس را تسهیل می‌کند زیرا تیم‌های امنیت سایبری می‌توانند یک بدافزار را برای بررسی طراحی، گسترش و عواقب آن جدا کنند.
 • زبان برنامه نویسی C نیز برای توسعه دهندگانی که یکپارچگی کد QA را دارند ضروری است.
 • دشمنان سایبری همچنین ممکن است از این زبان برای شناسایی نقاط ضعف قابل بهره برداری در شبکه قبل از شروع حمله استفاده کنند.

به عنوان یک زبان برنامه نویسی سطح پایین با نحو ساده، کسی می تواند با چند ماه آموزش به آن مسلط شود. برنامه نویسان اقدامات بیشتری را انجام می دهند تا مطمئن شوند که کد آنها هنگام نوشتن برنامه فاقد اشکال است. اگرچه هکرها می توانند از آن برای یافتن آسیب پذیری ها استفاده کنند.

Lint یک ابزار تجزیه و تحلیل کد است که برای برنامه هایی که به زبان C نوشته می شوند در نظر گرفته می شود. از زمان شروع آن نسخه های مختلفی پدید آمده است. هم کارشناسان امنیت سایبری و هم هکرها ممکن است از Lint برای شناسایی خطاهای برنامه نویسی و یافتن اشکالاتی استفاده کنند که امنیت شبکه رایانه ای را به خطر می اندازد.

C++

   C++ از زبان برنامه نویسی C اقتباس شده است، اما دارای چندین ویژگی متمایز است.

 • بر خلاف C ،  C++ از اشیاء و کلاس ها پشتیبانی می کند.
 • C++  سریعتر است و عملکرد بهتری نسبت به زبان C دارد.
 • با وجود مفید بودن ، کمتر از 0.1 درصد از تمام وب سایت ها از آن استفاده می کنند.
 • یک توسعه دهنده ++C برنامه های دسکتاپ و تلفن همراه را توسعه می دهد، در حالی که متخصصان کدنویسی هر گونه آسیب پذیری و باگ را شناسایی و حذف می کنند.

کارشناسان امنیت سایبری از یادگیری ++C سود می برند زیرا می توانند آسیب پذیری ها و ضعف های امنیتی را به راحتی شناسایی کنند. یک ابزار اسکن مانند Flawfinder که C++ را اسکن می‌کند به کارشناسان سایبری اجازه می‌دهد به راحتی نقص‌های امنیتی در کد را تشخیص دهند.

SQL

sql برای ساخت آنتی ویروس

SQL (زبان پرس و جوی ساختاریافته) یک زبان برنامه نویسی مخصوص دامنه است. بسیار محبوب است و برای تجزیه داده ها در پایگاه های داده بزرگ استفاده می شود. با داده‌محور شدن کسب‌وکارها، SQL بیشترین تقاضای زبان برنامه‌نویسی مدیریت پایگاه داده است.

 • اکثر وب سایت ها از SQL برای فعالیت های مدیریت داده خود مانند سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBS) استفاده می کنند.
 • با سیستم های پایگاه داده متعددی سروکار دارد.
 • در نتیجه، به عنوان ساده ترین زبان برای مدیریت پایگاه داده نیز شناخته می شود.

مدیران پایگاه داده، برنامه نویسان و کاربران نهایی، کوئری های SQL را برای بازیابی، درج، اصلاح و حذف داده های ذخیره را در جداول پایگاه داده ایجاد می کنند. مهاجمان اغلب از این زبان برای سرقت اطلاعات محرمانه، به خطر انداختن ذخیره سازی داده ها و اجرای انواع حملات مبتنی بر وب استفاده می کنند.

اگر می خواهید فعالیت مهاجم را درک کنید و از تزریق SQL و همچنین سایر حملات مرتبط با پایگاه داده اجتناب کنید، باید حداقل دانش اولیه SQL داشته باشید.

اسمبلی

در سال 2003 Slammer ، یک بدافزار مبتنی بر اسمبلی، با اجبار به سهل انگاری خدمات در بسیاری از مالکان، باعث اختلال و کاهش ترافیک وب شد. یک اشکال حفاظتی سرریز در سرور SQL مایکروسافت وجود داشت که برنامه از آن سوء استفاده کرد. این اتفاق ناگهانی نبود  چند ماه قبل از انتشار یک path  اما چندین شرکت آن را اجرا نکردند و در را برای انتشار باگ باز کردند.

اسمبلی یک زبان برنامه نویسی ضروری است زیرا کارشناسان امنیت سایبری ممکن است از آن برای تفسیر بدافزارها و درک نحوه حمله آنها استفاده کنند. متخصصان امنیت سایبری به طور مداوم در برابر بدافزارهای سنتی و معاصر دفاع می کنند و بنابراین درک نحوه عملکرد بدافزار ضروری است.

 • زبان اسمبلی هر زبان سطح پایینی است که به تجزیه و تحلیل و درک نحوه عملکرد بدافزار کمک می کند.
 • درک اسمبلی نسبتاً ساده است، به خصوص اگر از قبل یک زبان برنامه نویسی بالا را بلد باشید.

پاورشل

PowerShell یک رابط خط فرمان همه کاره تر است که ویژگی های قدیمی Command Prompt (CMD) را با یک محیط اسکریپت نویسی پیشرفته ترکیب می کند که می تواند برای دسترسی به هسته داخلی یک ماشین، از جمله دسترسی به API های ویندوز استفاده شود.

 • PowerShell  ابزار ارزشمندی برای خودکارسازی وظایف تکراری برای مدیران است، اما متأسفانه، قابلیت‌های آن توسط عوامل مخرب نیز مورد سوء استفاده قرار میگیرد.
 • دیگر نیازی به تکیه بر بدافزارهای معمولی نیست، هکرها می‌توانند PowerShell را برای یافتن اطلاعات حساس دامنه و بارگذاری فایل‌های اجرایی مضر (که به عنوان بدافزار بدون فایل نیز شناخته می‌شود ) دستکاری کنند.
 • از آنجایی که PowerShell به طور پیش‌فرض روی همه ماشین‌ها از ویندوز 7 تا ویندوز سرور 2019 نصب می‌شود، ابزاری ارجح برای بسیاری از مهاجمان است.

روبی

ruby برای ساخت آنتی ویروس

روبی یک زبان سطح بالا همه منظوره است که توسط یوکیهیرو ماتسوموتو در ژاپن ایجاد و توسعه یافت. از آن زمان، این زبان به یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان تبدیل شد.

 • سینتکس Ruby اساساً مشابه Perl و Python است.
 • به زبان سی نوشته می شود.
 • سهولت استفاده و توانایی ذاتی آن برای مدیریت پروژه های عظیم کد باعث محبوبیت آن در بین کدنویس ها می شود.
 • روبی به طور گسترده برای سایت هایی از جمله Airbnb، Hulu، Kickstarter و Github استفاده می شود.
 • Ruby بسیاری از اطلاعات پیچیده یک ماشین را مدیریت می کند و برنامه ها را آسان تر می کند و کد کمتری دارد.

جاوا

java برای ساخت آنتی ویروس

جاوا یکی از اولین زبان هایی است که در طراحی بسیاری از سیستم عامل های اصلی مانند Solaris، Linux، macOS  و Microsoft Windows استفاده می شود. از آنجایی که هم سرورهای وب مدرن و هم قدیمی را هدایت می کند، به طور گسترده در همه صنایع استفاده می شود.

در امنیت اطلاعات، زبان جاوا کاربردهای زیادی دارد.

 • به عنوان مثال، دشمنان سایبری از آن برای مهندسی معکوس برنامه های کاربردی نرم افزار اختصاصی برای کشف و بهره برداری از آسیب پذیری های امنیتی استفاده می کنند.
 • تسترهای نفوذ اغلب از جاوا برای سازماندهی سرورهای با مقیاس بالا که در تحویل بار استفاده می کنند استفاده می کنند.
 • تست قلم یکی از وظایف ضروری یک متخصص امنیت سایبری است و درک جاوا آن را آسان‌تر می‌کند.
 • هکرهای اخلاقی با تجربه از برنامه نویسی جاوا برای ساخت و توسعه برنامه های پیچیده و اخلاقی استفاده می کنند.
 • جاوا در مقایسه با زبان‌هایی مانند C++ بسیار پویا است و آن را در بین کارشناسان سایبری محبوب کرده است.
 • استفاده از جاوا برای توسعه برنامه‌های تست آسیب‌پذیری به هکرهای اخلاقی اجازه می‌دهد آن را در چندین پلتفرم مستقر کنند.

PHP

 یک زبان برنامه نویسی سمت سرور است که برای ساخت وب سایت استفاده می شود. PHP شاید قوی ترین زبان سمت سرور باشد که در 80 درصد از 10 میلیون دامنه برتر وب استفاده می شود. تنها به همین دلیل، بدیهی است که درک PHP به شما در محافظت در برابر مهاجمان کمک می کند. می توان از این زبان برای ساخت آنتی ویروس استفاده کرد.

 • RIPS یک ابزار استاندارد برای برنامه های PHP است که تجزیه و تحلیل امنیتی خودکار را انجام می دهد.
 • در یک برنامه کاربردی، RIPS جریان داده را از پارامترهای ورودی تا عملیات حیاتی بررسی می کند.
 • اگر یک توسعه دهنده PHP هستید که با آسیب پذیری های امنیتی کار می کنید، می توانید از RIPS استفاده کنید.
 • به عنوان یک توسعه دهنده متمرکز بر امنیت PHP، می توانید منطق برنامه وب سمت سرور را بنویسید.
 • شما می توانید با استفاده از PHP منابع back-end و به اشتراک گذاری داده بین سرورها و مصرف کنندگان آنها را مدیریت کنید
 • همچنین می توانید از دانش PHP خود برای از بین بردن هر گونه آسیب پذیری در کد خود استفاده کنید.

همچنین شایان ذکر است که PHP توسط مشاغل به عنوان زبانی در سمت سرور استفاده می شود که با HTML کار می کند و به وب سایت ها کمک می کند تا به درستی کار کنند. برای آسان‌تر کردن به‌روزرسانی وب‌سایت، طراحان وب از PHP برای اتصال پایگاه‌های داده با صفحات وب استفاده می‌کنند.

اسکریپت نویسی شل جهت ساخت آنتی ویروس

اسکریپت نویسی شل چندین دستور مشابه را که ممکن است قبلاً در جلسات ترمینال سیستم عامل خود استفاده کنید، ترکیب می کند و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که اسکریپت های خودکار را برای فعالیت های معمول مختلف ایجاد کنند.

آیا نیاز به تهیه سریع حساب ها و تسهیل دسترسی کافی دارید؟ آیا می خواهید قفل امنیتی پیکربندی سیستم را به سرعت خودکار کنید؟ اینجاست که پوسته اسکریپت وارد عمل می شود. اگر از لینوکس یا macOS استفاده می کنید، می خواهید به برخی از زبان های اسکریپت لینوکس مانند Bash مسلط شوید. اگر از طرفداران ویندوز هستید، خود را در PowerShell غوطه ور کنید.

سوالات متداول برای ساخت آنتی ویروس

·       اولین زبان امنیت سایبری که باید یاد بگیرم چیست؟

توصیه می کنیم با پایتون شروع کنید. نحو ساده است و کتابخانه های بی شماری وجود دارد که زندگی کدنویسی شما را بسیار آسان تر می کند. در امنیت سایبری، پایتون برای انجام بسیاری از وظایف امنیت سایبری مانند اسکن و تجزیه و تحلیل بدافزارها استفاده می شود.

پایتون گامی مفید به سوی زبان های برنامه نویسی پیشرفته تر نیز می باشد. سطح بالایی از خوانایی وب را ارائه می دهد و توسط بزرگترین شرکت های فناوری از جمله گوگل، ردیت و ناسا استفاده می شود. هنگامی که پایتون را دانلود کردید، می توانید به سراغ زبان های برنامه نویسی سطح بالا بروید.

·       بهترین راه ها برای یادگیری این زبان های سایبری چیست؟

مانند هر نوع زبان برنامه نویسی، راه های زیادی برای شروع یادگیری وجود دارد. واقعاً همه چیز به میزان زمان و پولی که می خواهید به آن اختصاص دهید بستگی دارد. اگر می‌خواهید قبل از انجام تعهد، به طور معمولی یاد بگیرید یا در کدنویسی مهارت داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم با یک دوره مقدماتی رایگان شروع کنید. و اگر می‌دانید که برای دنبال کردن حرفه‌ای در امنیت سایبری آماده هستید، یک بوت کمپ تمام وقت بهترین گزینه است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *