خبری

آیا میتوان چندین آنتی ویروس روی سیستم نصب کرد؟

چندین آنتی ویروس روی سیستم

کارشناسان از سال‌ها پیش در این مورد به توافق نظر رسیده‌اند که نصب چندین آنتی ویروس روی سیستم انتخاب درستی نیست. با این کار، نه‌تنها کمکی به اسکن و ویروس‌کشی سیستم خود نمی‌کنید، بلکه با کندکردن سیستم، شرایط را برای کارکردن آنتی‌ویروس اصلی خود نیز سخت‌ می‌سازید.

شما با خرید آنتی ویروس مطمئن از فروشگاه‌های معتبر می‌توانید خیال خود را از بابت عملکرد صحیح آنتی‌ویروس خود راحت کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی دقیق‌تر موضوع، تمام سؤال‌های شما را درباره این مسئله پاسخ دهیم.

نصب چندین آنتی ویروس روی سیستم

بسیاری از افراد فکر می‌کنند با نصب چندین آنتی‌ویروس روی سیستم خود، باعث عملکرد بهتر آنتی‌ویروس‌ها می‌شوند و امنیت بالاتر و بیشتری را برای سیستم فراهم می‌کنند. درحالی‌که این تصور غلطی است و در برخی مواقع، بسیاری از فروشگاه‌های نامعتبر از این شیوه برای فروش آنتی ویروس استفاده می‌کنند.

چندین آنتی ویروس روی سیستم

نصب چندین آنتی‌ویروس روی یک سیستم

در بهترین حالت، حتی اگر دو نرم‌افزار با یکدیگر ناسازگار نباشند، نصب دو آنتی‌ویروس موجب پرشدن فضای خالی رم و هدردادن پول و وقت شما می‌شود. همچنین، ممکن است در طی اسکن‌های مکرر هر دو نرم‌افزار، برخی از فایل‌های مهم به‌طور ناگهانی حذف یا ناپدید شوند. این باور غلط برای آنتی ویروس موبایل نیز وجود دارد.

عوارض احتمالی نصب چند آنتی ویروس

از عوارض جانبی نصب چندین آنتی ویروس روی سیستم می‌توان به اختلال در عملکرد هر دو آنتی‌ویروس، کندشدن سیستم، ایجاد حلقه باطل اسکن و پرشدن حافظه موقت رم اشاره کرد. در ادامه مطلب، هرکدام از موارد ذکر شده را به‌طور مفصل بررسی خواهیم کرد.

اختلال در عملکرد با نصب چند آنتی ویروس

اگر شما روی سیستم خود دو آنتی‌ویروس داشته باشید، ممکن است هرکدام از این نرم‌افزارها دیگری را به‌عنوان ویروس شناسایی کرده و سپس هر دو نرم‌افزار اقدام به اسکن و پاک‌سازی یکدیگر کنند. این کار موجب اختلال در عملکرد سیستم و همچنین شناسایی فایل‌های آلوده اصلی می‌شود و سیستم شما را به‌طور قابل‌توجهی کند می‌کند.

این مسئله در حل تعارض بین آنتی ویروس سازمانی به مشکل حادتری تبدیل می‌شود؛ بنابراین، بهتر است پیش از اقدام برای نصب آنتی‌ویروس‌های رایگان یا آنتی‌ویروس دوم روی سیستم‌عامل خود، تحقیق کافی به عمل آورید و با آگاهی از عوارض جانبی آن قدم بردارید.

کندشدن سیستم با نصب چند آنتی ویروس

یکی از شایع‌ترین عوارض جانبی نصب چندین آنتی ویروس روی سیستم، کندشدن آن است. همان‌طور که اشاره شد، اسکن نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس موجب پرشدن فضای موقت رم می‎شود و این کار به‌طور خودکار عملکرد سیستم را کمی کندتر از قبل می‌کند. حال فرض کنید با علم بر این مسئله، یک آنتی‌ویروس دیگر نیز روی سیستم خود نصب کرده‌اید. با این کار نه‌تنها کندی سیستم خود را حداقل دوبرابر ساخته‌اید، بلکه عملکرد صحیح و درست نرم‌افزار را نیز دچار اختلال کرده‌اید.

پُرکردن فضای خالی رم

با نصب‌کردن یک آنتی‌ویروس روی سیستم، بخشی از فضای رم خود را در اختیار اسکن‌های مکرر و موقت این نرم‌افزار قرار می‌دهید. هر زمان که شما فایلی را دانلود کرده یا به هر نحو دیگری وارد سیستم خود می‌کنید. آنتی ویروس ویندوز در پشت پرده مشغول به کار می‌شود و فایل را جهت تشخیص آلوده‌نبودن آن، اسکن می‌کند.

درصورتی که آنتی‌ویروس تشخیص دهد فایلی آلوده است، آن را قرنطینه یا حذف می‌کند. عدم نصب آنتی‌ویروس دوم یا یدک، فضای لازم را برای اسکن فایل‌های آلوده در اختیار سیستم شما قرار می‌دهد و باعث می‌شود سیستم عملکرد بهتری از خود نشان بدهد.

ایجاد حلقه باطل اسکن

فرض کنید چندین آنتی ویروس روی سیستم خود نصب کرده‌اید؛ بنابراین، زمانی که فایلی وارد سیستم می‌شود، آنتی‌ویروس اول مانند یک فیلتر عمل می‌کند و با اسکن‌کردن فایل مذکور، احتمال آلوده‌بودن آن را مورد بررسی قرار می‌دهد. در همین حین، ممکن است با ارسال سیگنال یا پیام‌هایی به آنتی‌ویروس دوم، آن نرم‌افزار را نیز مجبور به اسکن کند.

اگر این آنتی‌ویروس نیز تشخیص کامل ندهد، آنتی‌ویروس اول مجبور به بررسی مجدد خواهد شد و هر دو در دام یک چرخه باطل گرفتار می‌شوند. در بهترین حالت، هر دو نرم‌افزار چندین بار فایل را اسکن می‌کنند که این کار علاوه بر صرف زمان زیاد، منجر به کندشدن سیستم شما می‌شود.

چندین آنتی ویروس روی سیستم

نصب نرم‌افزارهای آنتی ویروس موبایل و ویندوز

شناسایی هم‌زمان فایل ویروسی

درصورتی‌که هر دو نرم‌افزار آنتی‌ویروس بتوانند فایل آلوده‌ای را به‌طور هم‌زمان شناسایی کنند، ممکن است فایل شما به‌طور ناگهانی حذف یا ناپدید شود. این مشکل در صورتی اتفاق می‌افتد که یک نرم‌افزار در حین اسکن، فایل را آلوده تشخیص می‌دهد. درحالی‌که نرم‌افزار دوم همچنان در حال اسکن‌کردن سیستم و کندکردن آن است. در این صورت، فایل اصلی از دست می‌رود و این وقایع موجب اختلال در عملکرد، کندشدن شدید و ری‌استارت‌شدن سیستم شما می‌شود.

نتیجه‌گیری

در این مطلب سعی کردیم عوارض جانبی نصب چندین آنتی ویروس روی سیستم را بررسی کنیم. وجود چند آنتی‌ویروس روی یک سیستم‌‌عامل موجب پرشدن فضای رم و کندشدن سیستم می‌شود. همچنین، با ایجاد چرخه باطل، در عملکرد سایر نرم‌افزارها اختلال ایجاد می‌کند. مجموعه آنتی‌ویروس پلاس مرجعی معتبر برای فروش لایسنس‌های اورجینال انواع آنتی‌ویروس‌ها مانند آنتی‌ ویروس اندروید و آنتی ویروس آیفون است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *