راهکارها

رعایت چند مورد قبل و بعد از ویروسی شدن کامپیوتر

در دنیای دیجیتال امروزی، ویروسی شدن کامپیوتر به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین تهدیدات برای امنیت اطلاعات و داده‌ها شناخته می‌شود. بسیاری از کاربران بدون توجه به اهمیت امنیت، با مرور سایت‌های ناامن، دانلود فایل‌های نامعتبر یا اتصال به شبکه‌های عمومی به راحتی سیستم خود را در معرض خطر قرار می­دهند. حملات ویروسی می‌تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات مهم، کاهش عملکرد دستگاه یا حتی خراب شدن سخت افزارها شود.

نگران نباشید! با رعایت چند نکته کلیدی می‌توانید از سیستم خود در برابر ویروس‌ها و تهدیدات امنیتی محافظت کنید. در این مقاله به معرفی و بررسی چند مورد مهم قبل و بعد از ویروسی شدن سیستم کامپیوتر می‌پردازیم که می‌تواند به شما در حفاظت از سیستم و اطلاعات خود یاری رساند و راهکارهایی برای مواجهه با چنین موقعیت‌هایی ارائه دهد.

قبل از ویروسی شدن سیستم کامپیوتر

کامپیوتر نقطه‌ ورود بسیاری از اطلاعات و داده‌هاست. هر چه قدر که کامپیوتر به راحتی اطلاعات را جذب می­کند، به همان راحتی ممکن است به دام ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مخرب بیفتد؛ از این رو رعایت یک سری نکات برای جلوگیری از ویروسی شدن کامپیوتر لازم است.

قبل از ویروسی شدن سیستم کامپیوتر چه کار باید کرد؟

خرید آنتی­ ویروس، گام بزرگی در جهت امنیت

آنتی­ویروس نه تنها به شناسایی و حذف ویروس‌ها کمک می‌کند، بلکه از ورود آن‌ها به سیستم جلوگیری خواهد کرد. این برنامه‌ها از روش‌های متنوعی برای تشخیص ویروس‌ها، تروجان‌ها، کرم‌ها و سایر بدافزارها استفاده می‌کنند. بهتر است بدانید که بازار فروش آنتی ­ویروس پر از نسخه‌های غیراورجینال و کرک شده است که علاوه بر عدم اثربخشی کامل، ممکن بوده خود حاوی ویروس یا بدافزار باشند؛ از این رو خرید آنتی ­ویروس اورجینال از منابع معتبر حائز اهمیت است.

ویروس‌ها و بدافزارها به صورت بی‌پایان تکامل می‌یابند؛ به همین دلیل آنتی­ویروس‌هایی که به‌روز نشوند، نمی‌توانند در مقابله با تهدیدات جدیدتر و پیچیده‌تر کارایی داشته باشند. آنتی­ویروس‌های اورجینال معمولاً از سرورهای مخصوصی برای به‌روزرسانی‌های مداوم استفاده می‌کنند.

انواع آنتی­ ویروس

با توجه به تنوع ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مخرب، آنتی‌ویروس‌ها نیز در انواع مختلف و با ویژگی‌ها و قابلیت‌های متفاوت عرضه می‌شوند. انتخاب یک آنتی‌ویروس مناسب می‌تواند اولین گام در حفاظت از داده‌ها و اطلاعات شخصی باشد. در ادامه با انواع آن‌ها آشنا خواهید شد.

آنتی­ ویروس های سازمانی

آنتی ­ویروس سازمانی به طور خاص برای محیط‌هایی با تعداد زیاد کاربر و دستگاه طراحی شده‌ است. این آنتی­ویروس­ها توانمندی مدیریت مرکزی دارند که این امر به مدیران شبکه امکان پیگیری، گزارش و مدیریت امنیت در سطح گسترده را می‌دهد.

با توجه به حجم بالای ترافیک و تعداد افراد مختلفی که در یک شبکه سازمانی فعالیت دارند، احتمال بروز حملات، تهدیدات ویروسی و ویروسی شدن کامپیوتر بیشتر است. آنتی­ویروس‌های سازمانی با قابلیت‌های پیشرفته‌ای مانند شناسایی نفوذپذیری‌ها و پیشگیری از حملات روز صفر به‌روزرسانی می‌شوند.

ویروسی شدن کامپیوتر در سازمان ها

آنتی­ویروس موبایل و آنتی­ ویروس اندروید

در دنیای امروز هوشمندترین ابزارها و دستگاه‌ها در جیب ما جای گرفته‌اند. از گوشی‌های همراه گرفته تا تبلت‌ها، همگی به عنوان یک بخش جدانشدنی از زندگی روزمره ما شده‌اند. بااین‌همه فایده، متأسفانه این دستگاه‌ها نیز مانند هر فناوری دیجیتال دیگری تحت تهدید ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مخرب قرار دارند.

ازآنجاکه دستگاه‌های موبایل و اندروید به اینترنت وصل می‌شوند و برنامه‌های متعددی را دانلود می‌کنند، به سهولت می‌توانند هدف حملات سایبری واقع شوند. آنتی­ویروس‌های مخصوص موبایل و اندروید با توانایی‌های خاصی طراحی شده‌اند که شناسایی و حذف نرم‌افزارهای مخرب را با سرعت انجام می‌دهند. این نرم‌افزارها قابلیت بررسی برنامه‌های دانلود شده و فایل‌های ذخیره‌شده روی دستگاه را دارند و به طور فوری هرگونه تهدید را شناسایی می‌کنند.

آنتی­ویروس ویندوز و آنتی ­ویروس آیفون

ویندوز و آیفون، دو سیستم عامل پرطرف‌دار هستند که به طور گسترده توسط کاربران در سراسر جهان استفاده می‌شوند. سیستم عامل ویندوز یکی از پرکاربردترین و پرطرف‌دارترین سیستم عامل­های دنیا بوده که این محبوبیت برخاسته از معماری باز و انعطاف‌پذیرش است. این موضوع باعث شده که ویندوز هدف اصلی بسیاری از ویروس سازان و تهاجم گران سایبری باشد. بسیاری از آنتی­ویروس‌ها به کاربر این امکان را می‌دهند که به‌روزرسانی‌ها به‌صورت خودکار انجام شده تا در برابر تهدیدات جدید محافظت شوند.

آیفون با سیستم عامل iOS خود، محیطی بسته‌تر و کنترل‌شده‌تر را ارائه می‌دهد که در نتیجه از لحاظ امنیتی قوی‌تر است؛ اما همچنان ممکن است تحت تهدید ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مخرب قرار گیرد. آنتی­ویروس‌های آیفون اغلب با ویژگی‌هایی چون اسکن سریع، بررسی ترافیک اینترنت و محافظت از حریم خصوصی کاربر در برابر وب‌سایت‌ها و برنامه‌های مخرب ارائه می‌شوند.

بعد از ویروسی شدن کامپیوتر

بعد از ویروسی شدن کامپیوتر

وقتی کامپیوتر ویروسی می‌شود، علاوه بر ایجاد ناراحتی ممکن است اطلاعات محرمانه یا حساس کاربر در معرض خطر قرار گیرد. با پیروی از چند گام ساده ولی حیاتی می‌توانید سیستم خود را از چنگال ویروس خلاص کنید و جلوی خسارت‌های بیشتر را بگیرید.

  • قطع اتصال از اینترنت: اولین کاری که باید انجام دهید، قطع اتصال کامپیوتر از اینترنت است. این امر جلوی ارتباط ویروس با سرورهای خود و انتقال اطلاعات به آن‌ها را می‌گیرد.
  • وارد شدن به حالت امن: راه‌اندازی کامپیوتر در حالت Safe Mode یا حالت امن به شما امکان می‌دهد تا فقط برنامه‌های ضروری کامپیوتر را راه‌اندازی کرده و از اجرای اکثر نرم‌افزارهای مخرب جلوگیری کنید.
  • اسکن کامپیوتر: استفاده از یک آنتی‌ویروس به‌روز و قوی برای اسکن کامل سیستم و شناسایی و حذف نرم‌افزارهای مخرب می‌تواند مفید باشد.
  • تهیه نسخه پشتیبان: همیشه خوب است که از تمام اطلاعات خود یک نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت ویروسی شدن سیستم بتوانید اطلاعات خود را بازیابی کنید.
  • بررسی برنامه‌های نصب شده: برخی از ویروس‌ها ممکن است به صورت نرم‌افزارها یا برنامه‌های نصب شده ظاهر شوند. مرور و حذف هرگونه برنامه ناشناخته یا مشکوک لازم است.
  • تغییر رمزهای عبور: پس از حذف ویروس، تمامی رمزهای عبور خود را تغییر دهید، به ویژه اگر مرتبط با اطلاعات مالی یا شخصی باشند.
  • آموزش و آگاهی: آخرین گام، افزایش آگاهی در مورد رفتارهای امن در فضای سایبری است. پرهیز از کلیک بر روی لینک‌های ناشناخته، اجتناب از دانلود فایل‌های مشکوک و باز نکردن ایمیل‌های ناشناخته می‌تواند به جلوگیری از ویروسی شدن کامپیوتر کمک کند.

کلام پایانی

تهدیدات سایبری و ویروس‌ها در دوران دیجیتال همواره در حال تکامل هستند. خرید آنتی­ویروس‌های اورجینال و به‌روز، به‌ویژه برای سیستم‌های مختلف و دستگاه‌های موبایل، می‌تواند اولین گام برای جلوگیری از ویروسی شدن  باشد. پس از مطالعه این مقاله اگر قصد دارید تجربه­ای ایمن و بدون ویروسی شدن کامپیوتر در دنیای دیجیتال داشته باشید، توصیه می‌شود به وب‌سایت “آنتی ­ویروس پلاس” مراجعه کرده و از محصولات و مشاوره‌های ما در این زمینه بهره‌برداری کنید. امنیت دیجیتالی شما، مسئولیت ماست.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *